6 گام برای مقابله با انفجار لاستیک تریلر در حین رانندگی

انفجار لاستیک تریلر انفجار لاستیک تریلر

در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی را راجع به انفجار لاستیک تریلر در اختیارتان قرار بدهیم. در صورتی که در صنعت حمل و نقل با ماشین‌های سنگین فعالیت دارید می‌دانید که مسئولیت بزرگی بر عهده دارید. به عنوان کامیون‌دار باید تا حد امکان ایمن رانندگی کنید و وسایل نقلیه خود را حفظ کنید تا از تصادفات بالقوه کشنده و انفجار لاستیک تریلر در جاده جلوگیری کنید.

همچنین نگهداری از تریلرهایی که کامیون‌های شما یدک می‌کشند بسیار با اهمیت است. در صورتی که این تریلرها به درستی نگهداری نشوند ممکن است لاستیک تریلر دچار ترکیدگی شود و خطرات مختلفی را در جاده ایجاد کند. البته حتی کامیون‌هایی که با بهترین خدمات پشتیبانی نگهداری می‌شوند ممکن است با انفجار لاستیک تریلر در حین رانندگی رو به رو شوند. در این مقاله با نحوه مدیریت یا پیشگیری از انفجار لاستیک تریلر و چنین حوادثی آشنا می‌شوید.

اگر شما هم می خواهید اطلاعاتی را راجع به انفجار لاستیک تریلر کسب کنید با ما همراه باشید.

6گام برای مقابله با انفجار لاستیک تریلر در حین رانندگی

همانطور که همه ما می‌دانیم انفجار لاستیک تریلر در حین رانندگی، به خصوص در سرعت بالا بسیار ترسناک است اما با رعایت ایمنی براحتی می‌توانید آرامش خود را در مواقع انفجار لاستیک تریلر حفظ کنید. در ادامه روش‌هایی که  آسیب انفجار لاستیک تریلر را به حداقل می‌رساند تا به مسیر خود بازگردید، ارائه می‌شود.

انفجار لاستیک تریلر

 1. برای تثبیت وسیله نقلیه خود کمی شتاب بگیرید

ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای مدت کوتاهی پا روی پدال گاز بگذارید. انجام این کار باعث افزایش سرعت خودرو شما نمی‌شود. در عوض، افزایش تکانه به ثابت نگه داشتن کامیون کمک کرده و آن را به صورت کنترل شده به جلو می‌برد.انجام این کار تغییر ناگهانی تعادل که اغلب همراه با انفجار است را کاهش داده و از انحراف غیرقابل کنترل وسیله نقلیه شما جلوگیری می‌کند.

 1. گاز را رها کنید، اما ترمز را فشار ندهید.

هنگامی که وسیله نقلیه شما پایدار است، پای خود را از روی پدال گاز بردارید تا نیروی موتور قطع شود. از فشار دادن ناگهانی ترمزها خودداری کنید، زیرا این امر منجر به بی‌ثباتی بیشتر و از دست دادن احتمالی کنترل شود.

 1. فرمان را به شدت تکان ندهید

در این مواقع ممکن است انتظار داشته باشید که فورا فرمان را هدایت کنید، اما در برابر این کار مقاومت کنید. زیرا تکان دادن چرخ می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل شود و وضعیت را بدتر کند.در عوض، دستان خود را محکم اما آرام روی فرمان نگه دارید. اجازه دهید خودرو در یک خط مستقیم با کاهش حرکت حرکت کند.

 1. به آرامی سرعت خود را کاهش دهید

همانطور که سرعت کامیون به طور طبیعی کاهش می‌یابد، فرمان را به آرامی در دست بگیرید. هدف این است که وسیله نقلیه را به سرعت و ایمن کنترل کنید. در حالی که سرعت شما کاهش می‌یابد، از این فرصت برای ارزیابی محیط اطراف خود استفاده کنید.

 1. فضایی را پیدا کنید که بتوانید آن را کنار بکشید

جاده را برای یافتن نقطه مناسب برای عبور اسکن کنید. به دنبال یک فضای پهن یا یک منطقه امن دور از ترافیک باشید که بتوانید بدون ایجاد مزاحمت یا خطر برای کسی توقف کنید. به یاد داشته باشید که از چراغ‌های راهنما برای نشان دادن قصد خود به سایر رانندگان استفاده کنید.

 1. لاستیک را عوض کنید یا برای کمک تماس بگیرید

پس از توقف ایمن، آسیب دیدگی لاستیک منفجر شده را بررسی کنید. اگر در تعویض لاستیک مطمئن هستید، با رعایت دستورالعمل‌های ایمنی مناسب، با احتیاط این کار را به انجام برسانید. اگر مطمئن نیستید یا ابزار لازم را ندارید، با امداد خودرو تماس بگیرید. آنها می‌توانند تخصص و تجهیزات لازم را برای تعویض ایمن تایر ارائه دهند.

این مطلب هم می توانید خواندنی باشد :  7نکته مهم در مورد خرید لاستیک یدکی کامیون که باید بدانید

انفجار لاستیک تریلر

چگونه از انفجار لاستیک‌های تریلر جلوگیری کنیم؟

حتی زمانی که می‌دانید هنگام ترکیدن لاستیک چه باید کرد، پیشگیری همچنان بهترین روش است. دانستن برخی از علل ترکیدن لاستیک به کاهش شانس شما برای مواجهه با این حادثه ناگوار کمک می‌کند. در اینجا چندین راه برای جلوگیری از فاجعه کامیون و تریلر وجود دارد:

 • از بارگذاری بیش از حد تریلر خود اجتناب کنید

بارگذاری بیش از حد یک تریلر فشار زیادی به لاستیک‌ها وارد می‌کند و باعث افزایش گرما و سایش می‌شود. پیروی از مشخصات ظرفیت وزن سازنده برای تریلر ضروری است. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از فشار بی‌مورد روی لاستیک‌های خاص، بار را به طور مساوی توزیع کنید. به طور مرتب محموله خود را بازرسی کنید و مطمئن شوید که در محدوده ایمن باقی می‌ماند تا از خرابی زودرس لاستیک جلوگیری کنید.

 • لاستیک‌ها را تا حد مناسب باد کنید

حفظ فشار مناسب تایر برای بکسل ایمن و کارآمد ضروری است. لاستیک‌های کم باد گرمای بیش از حد تولید می‌کنند که می‌تواند منجر به باد شدن شود. برعکس، لاستیک‌های باد شده بیش از حد در معرض آسیب ناشی از خطرات جاده‌ای مانند چاله‌ها هستند.

فشار باد لاستیک تریلر خود را مرتب چک کنید. از یک گیج قابل اعتماد استفاده کنید و تایرها را با فشار توصیه شده در دفترچه راهنمای مالک یا با علامت گذاری روی دیواره جانبی لاستیک باد کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که تایرها را به اندازه کافی نگهداری کرده اید

بازرسی لاستیک‌های تریلر و کامیون خود را به عادت تبدیل کنید. به دنبال ساییدگی، بریدگی، برآمدگی یا هر بی‌نظمی دیگری باشید. حفظ یک برنامه چرخش ثابت تایر نیز برای اطمینان از سایش یکنواخت در همه تایرها بهترین است. از میل سوپاپ نیز غافل نشوید. بررسی کنید که آیا آنها ایمن و بدون نشتی هستند.

این مطلب هم می توانید خواندنی باشد :  ویژگی های لاستیک 315/80R22.5 Bridgestone R248 چیست؟

انفجار لاستیک تریلر

 • لاستیک‌های قدیمی و آسیب دیده را تعویض کنید

لاستیک‌ها حتی با نگهداری مناسب، طول عمر محدودی دارند. ترکیب لاستیک خراب می‌شود و پیر می‌شود و آنها را بیشتر مستعد انفجار می‌کند. اگر لاستیک‌های شما نشانه‌هایی از ساییدگی نشان می‌دهند، الگوی آج نامنظم دارند یا طول عمر توصیه‌شده‌شان بیشتر است، فوراً آن‌ها را تعویض کنید.

 • تریلر خود را به لاستیک‌های کامیون با کیفیت بالا مجهز کنید

کیفیت تایرهای تریلر شما نقش بسزایی در عملکرد و دوام دارد. روی لاستیک‌های معتبر و با کیفیت سرمایه گذاری کنید تا نیازهای یدک کشی خود را برطرف کنید. تایرهای شما باید بارهای سنگین را تحمل کنند و کشش و مقاومت حرارتی عالی را ارائه دهند. با انتخاب لاستیک‌هایی که با ظرفیت بارگیری و مشخصات تریلر شما مطابقت دارند، می‌توانید خطر انفجار را کاهش دهید.

یاد داشته باشید که در صورت ترکیدن لاستیک، آرامش خود را حفظ کنید و کنترل وسیله نقلیه خود را در دست بگیرید. اما تا حد امکان در تعمیر و نگهداری فعال باشید و بهترین تایرهای موجود در بازار را انتخاب کنید. اگر به دنبال لاستیک‌های کامیون با کیفیت برتر هستید، کاران تایر می‌تواند به شما کمک کند.

با انتخاب تایر از ما می‌توانید خودروهای سواری، کامیون‌های سبک و وسایل نقلیه تجهیزات سنگین را مدیریت کنید. قیمت‌های مقرون به صرفه در کنار کیفیت عالی بهترین انتخاب است. برای خرید انواع لاستیک کامیونی ، لاستیک سواری ، لاستیک راهسازی  و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با کاران تایر تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *